MC mimo, iż uruchamiany jest z konsoli, to można go obsługiwać bez wpisywania poleceń. MC pozwala na operowanie na plikach za pomocą myszki, klawiszy funkcyjnych (klawisze F1–F12 na klawiaturze) i kursora. TUI(Text User Interface) Midnight Commandera podzielony jest na dwie części (panele), a każda z nich wyświetla pliki bądź informacje o nich, co upraszcza operacje na nich (jak przenoszenie czy kopiowanie). Przypomina przy tym Total Commandera.
Jego funkcje
- MC pozwala na podgląd i rozpakowanie archiwów
- Za pomocą MC można zarządzać prawami dostępu do plików i katalogów
- MC posiada zintegrowany edytor zwany mcedit, oferujący podświetlanie składni, automatyczne wcięcia, makra oraz prostą współpracę z innymi narzędziami.
- Wykorzystując MC możemy łączyć się z serwerami (FTP, FISH i SMB) z udostępnieniem ich zawartości w jednym z wybranych okien. Na tak podłączonym zdalnym systemie plików można przeprowadzać standardowe operacje (w zależności od typu połączenia) - przeglądanie, kasowanie i kopiowanie plików, zmiana uprawnień.
Jego najnowsza wersja (stabilna) to 4.8.10. Midnight Commander jest udostępniony na licencji GNU GPL i przez co jest uznany za Wolne (jak wolność) Oprogramowanie.
Instalacja i uruchomienie MC
Uruchamia się go zaś za pomocą polecenia MC.
MC instaluje się za pomocą polecenia:
Uruchamia się go zaś za pomocą polecenia MC.
MC dostarcza nam również jak wspomniałem wcześniej edytor mcedit.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz