MC mimo, iż uruchamiany jest z konsoli, to można go obsługiwać bez wpisywania poleceń. MC pozwala na operowanie na plikach za pomocą myszki, klawiszy funkcyjnych (klawisze F1–F12 na klawiaturze) i kursora. TUI(Text User Interface) Midnight Commandera podzielony jest na dwie części (panele), a każda z nich wyświetla pliki bądź informacje o nich, co upraszcza operacje na nich (jak przenoszenie czy kopiowanie). Przypomina przy tym Total Commandera.
Jego funkcje
- MC pozwala na podgląd i rozpakowanie archiwów
- Za pomocą MC można zarządzać prawami dostępu do plików i katalogów
- MC posiada zintegrowany edytor zwany mcedit, oferujący podświetlanie składni, automatyczne wcięcia, makra oraz prostą współpracę z innymi narzędziami.
- Wykorzystując MC możemy łączyć się z serwerami (FTP, FISH i SMB) z udostępnieniem ich zawartości w jednym z wybranych okien. Na tak podłączonym zdalnym systemie plików można przeprowadzać standardowe operacje (w zależności od typu połączenia) - przeglądanie, kasowanie i kopiowanie plików, zmiana uprawnień.
Jego najnowsza wersja (stabilna) to 4.8.10. Midnight Commander jest udostępniony na licencji GNU GPL i przez co jest uznany za Wolne (jak wolność) Oprogramowanie.
Instalacja i uruchomienie MC
Uruchamia się go zaś za pomocą polecenia MC.
MC instaluje się za pomocą polecenia:
This file contains bidirectional Unicode text that may be interpreted or compiled differently than what appears below. To review, open the file in an editor that reveals hidden Unicode characters.
Learn more about bidirectional Unicode characters
sudo apt-get install mc |
MC dostarcza nam również jak wspomniałem wcześniej edytor mcedit.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz